סופרים קורט

 "דרך ערך" מפציע עם פוסט נוסף, הבחור שכתב בעבר על נאדל, סופרקום וג׳אק.

אחת הדילמות הקשות נוגעת להקצאת הון. כמה לשים ואיפה. מתי להגדיל פוזיציה? מתי לדלל? השאלה מתחדדת כאשר אין מזומן פנוי. הנה דוגמא לדילמה כזו.

מזה המון זמן אני עוקב אחרי Supreme Corp (סופרים. סימול: STS). חברה קטנטנה שמייצרת ומוכרת רכבים מיוחדים, גופי משאיות לציי רכב. עשיתי עליהם סיבוב נחמד ב 2013 כשהם היו בסביבות ה 5$, ומכרתי כמעט בשיא באפריל 2014. נמשכתי לחברה בגלל מאזן סביר ומכפילים נמוכים, ובינינו ב 2013, למי לא היו מכפילים נמוכים? באפריל 2014 המניה צנחה בגלל דוח רבעון ראשון גרוע, הודיתי לאינסטינקט שאמר לי למכור מספר ימים לפני פרסום הדוח והמשכתי לעקוב אחרי המניה. מהר מאוד העניינים שם שוקמו והמניה חזרה לאזור ה-8 דולר. כעסתי על עצמי שעקבתי אחרי המניה ולא אחרי הודעות החברה, כי מי שהיה קורא את שיחות הועידה היה מבין שהנפילה במחיר היא זמנית. גליץ' שנבע ממחסור זמני בשאסיס, שלדות, שגרם לדחיה בהזמנות. הבעיה כאמור נפתרה ברבעון השני, המשקיעים חזרו לחייך ואני נשבעתי שאת ההזדמנות הבאה אני לא מפספס.

ההזדמנות הגיעה ממש לאחרונה, לאחר דיווח רבעון שלישי לשנת 2015 המניה החלה לגלות חולשה. הצניחה בשווקים לחצה אותה אף יותר למטה. ינואר הקטסטרופלי של 2016 הביאה את המניה לאותה רמת מחיר לאחר הקריסה שנתיים קודם. כאמור, ב 2014 היתה לכך סיבה. החברה דיווחה על כמעט הפסד וקושי לספק הזמנות ללקוחות. מה היתה הסיבה עכשיו? כלום! שום כלום! דוח רבעון שלישי היה סביר מאוד. על פי הודעות החברה עסקים היו כרגיל, מבטיחים להגדיל מכירות, לקצץ עלויות, דיבידנד משולם בזמן. שום דבר שיכול להסביר נפילה מ 8.5$ בערך בספטמבר האחרון ל 5.6$ בתחילת פברואר 2016. 35% נפילה בחצי שנה. אולי בכל זאת יש משהו? סין? סחורות? דלק? אני מאוד רגיש לנושא אחרי הפיאסקו עם NADL. קראתי שוב את שיחת הועידה של רבעון שלישי, חיפשתי הודעות ולא מצאתי. הבנתי ששוקי נותן מתנה. ואני רק צריך לקחת.

עשיתי חישוב זריז, סופרים עושה בערך 70 סנט למניה בשנה סבירה. החברה מודיעה על בקלוג גדל, צמצום בהוצאות וצמיחה צנועה ברווחים. עם מכפיל 12 אני צריך לצפות להם ב 8.4$, שזה להזכירכם המחיר בו המניה שייטה לפני הנפילה. 50% אפסייד. החלטתי שהולכים על זה. שוקי נותן, ואני לוקח. הבעיה, אין מזומנים. לדעתי אפשר לסכן בשקט 5% מההון על STS, אבל לא היה לי מזומן. הכל נמצא בפוזיציות אחרות.

וכאן אני חוזר לדילמה שהצגתי בפתיחה. מה סוגרים ומה מדללים? החלטתי שאני סוגר פוזיציה עם אפסייד דומה או קטן יותר. מבט זריז על התיק הקפיץ לי את הווארנטים של וולס פארגו לעיניים. 16$ בערך מחיר הווארנט בפוזיציה של 6.5%. הסתכלתי וכאב לי הלב. הווארנט היה ב 24$ רק לא מזמן. למכור אותו לא לפני שהוא יחזור לשם? מה פתאום? 50% אפסייד. כמו סופרים שלנו. אבל באיזה סיכוי? חשבתי וחשבתי והחלטתי לחתוך. סנטימנטים זה משהו שמשקיע לא יכול להרשות לעצמו. ולעניין, בשביל שהווארנט יחזור ל 24$ וולס פארגו המניה צריכה לחזור ל 58$. אפשרי, אבל זה יקח המון זמן לענייות דעתי, ובנוסף קשה לי להעריך מתי ובאיזה סיכוי. ואילו מנגד יש לנו את סופרים, חברה קטנה, שעם דוח טוב אחד יכולה להקפיץ את המניה. ואם לא הדוח הקרוב, אז הבא. היתרון לאפסייד של סופרים מול זה של הווארנטים של וולס נראה לי פתאום מאוד ברור. הבונוס הוא, ויתור על העינוי שבקריאת דוחות של אחד הבנקים הגדולים בעולם. מעבר על הדוח של סופרים ושיחת הועידה לוקח שעתיים בלבד, לא תחרות מול מספר ימים שאני נדרש להשקיע בלעבור על הדוחות של וולס פארגו. מכרתי את וולס וקניתי STS ב 5.75$ למניה בערך.

בשבוע שעבר סופרים הוציאה את דוח רבעון רביעי ל 2015, ומה אני אגיד? ללקק את האצבעות. ההכנסות גדלו, ההוצאות קטנו, השורה התחתונה עקפה את כל ההערכות הכי אופטימיות שלי. התשואה על ההון עלתה ל 15%, וזה לחברה תעשייתית עם הוצאות יחסית גדולות. מה שיפה כאן שרבעון רביעי הוא יחסית חלש, ובדרך כלל רבעון שני הוא החזק מבין חבריו לאורך השנה אז יש עוד למה לצפות. קיויתי שהתזה תתממש תוך חצי שנה והיא התממשה תוך שבועיים. המניה זינקה למחרת הדוח ב 30% אל מעבר ל 8$ למניה. מבט טיפה יותר עמוק לדיווחי החברה ששוחררו (עוד אין עדיין Q-10) הראה שהם בדרך הנכונה. לדעתי סופרים יכולה לעשות בקלות 80 סנט רווח למניה, ואני מחכה לאזור ה 10$ כדי להרהר בסגירת הפוזיציה. לדעתי דוח רבעון ראשון ושני צריכים להראות את אותו קו צמיחה שראינו בדוח רבעון רביעי ופוטנציאל של 25% הוא מספיק כדי לא למכור עדיין.

המסקנות שלי:

 1. שוקי נותן מתנות לפעמים. צריך לדעת לקחת.
 2. תיקונים ודובים מייצרים הזדמנויות. צריך להכין מדף עם הרבה חברות, ולהיות מוכן כשהן תדפוקנה בדלת. אני בטוח שינואר השחור יצר המון הזדמנויות כמו STS. לצערי המדף שלי די ריק ואני מתכוון להניח עליו עוד חברות. (יש כבר מועמדת, עליה אכתוב אולי בקרוב)
 3. בלית ברירה, צריך לבצע מתוך שיקול חד וקר. לדעת לחתוך. בלי סנטימנטים ובלי עוגנים. בדרך כלל משתלם להעדיף את החברה הקטנה, הקלה להבנה, עם מיעוט הודעות, על הענק המגושם, הגדול, הקשה להבנה עם אפסייד זהה.

חשוב לציין, שהדברים מובאים מתוך רצון לעורר דיון והכותב אינו משדל, ואינו מייעץ לקנות, או למכור מניה מכל סוג שהוא. לכותב פוזיציה במניה והוא עלול לקנות או למכור את המניה מבלי להודיע על כך. הכותב מביע את דעתו האישית בלבד ויכול להיות כי היא מוטעית, חלקית ואינה נכונה. כמו כן, הכותב לא התבקש על ידי אף גורם להכין את הרשומה ואינו מקבל כל תמורה שהיא לרבות תשלום על הרשומה. המידע שמופיע ברשומה עלול להיות חלקי, שגוי, מוטעה, חסר, נסמך על מקורות לא אמינים או לא מאומתים. העושה שימוש בכתוב ובמידע המוצג לעיל עושה זאת על אחריותו בלבד

6 thoughts on “סופרים קורט

 1. אלון

  מעניין… חבל שלא פרסמת לפני הקפיצה במחיר 🙂

  Reply
  1. דרך ערך

   צודק. האמת שתכננתי לעשות את זה, אבל זה קרה כל כך מהר כך שלא הספקתי.

   Reply
 2. דרך ערך

  לאחר טיסה מטורפת בגובה נמוך מכרתי חלק מהאחזקה ב 8.4$ ואת השאר ב 9.2$
  60% תשואה ממוצעת על ההשקעה בחודשיים.
  ישנה אפשרות מאוד סבירה שהמניה יכולה לטפס ל 10$ או 11$ ואפילו יותר, אבל אני מעדיף לחפש דברים חדשים.

  Reply
 3. אלון

  בדיוק ראיתי שעלתה עוד 40% מאז שמכרת וסה״כ עשתה מעל 100% מאז התחתית, בחודשיים וקצת. וולס פחות או יותר באותו מקום. יפה…

  Reply
  1. דרך ערך

   כן, לצערי הקדמתי עם המכירה.
   המניה תפסה גובה במהירות כזו שעלתה על כל התחזיות הכי אופטימיות שלי.
   הרבעון השני הוא בדרך כלל הרבעון החזק ביותר שלהם בשנה, ויש מצב שהיא תתניע מחדש בקיץ…
   נא לקרוא את הפטור מאחריות.

   Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *