אודות

מי אני?
כפי שמעיד השם, הנני משקיע ערך. בערך בערך.
תמיד נמשכתי לשוק ההון. כבר כשהייתי ילד אי שם בשנות ה 80 וה 90 היתה לי קרן נאמנות מנייתית של בנק לאומי שנסקה אל על בתחילת שנות ה 90. נמשכתי לעניין הריבית דריבית שהוא כמובן כח עצום.
בשנת 94, במפולת בבורסה, הקרן קרסה, אבל לא משכתי ובסופו של דבר היתה לי תשואה יפה שם.
לאחר מכן, עם השירות הצבאי והלימודים האקדמים איבדתי עניין בבורסה. לאחר שבגרתי, בשנות ה-30 לחיי, התחלתי להתעניין שוב בשוק ההון. רציתי לעשות כסף. פשוט כך. התחלתי טיפין טיפין באיזור גיל 30 בהשקעות קטנות, ולאחר כמה שנים שמתי את כל הוני ויותר בשוק ההון. התשואות היו נהדרות. הרבה הודות לכלים שקיבלתי בספרים שקראתי ובבלוגים נהדרים שפזורים מסביב… כולם מסביב חשבו שאני משוגע שאני שם את כל הוני בשוק ההון ותמיד פמפמו לי ש"אסור לסכן כסף של דירה" בשוק ההון. להווייתם, משקיע אמור להיות אחד שיש לו כסף, ורק לאחר עשרות שנים של עבודה קשה הוא יכול להתחיל להשקיע. אני חיפשתי קיצור דרך שייתן לי אפשרות להגדיל את הוני במהירות שלא דרך עבודה…לטעמי, שוק הון הוא מפלטם של העניים ולא העשירים, אלה שרוצים להתעשר בדרך פשוטה. רוב האנשים חושבים הפוך ממני.

מטרה:
המטרה שלי היא להגיע לעצמאות פיננסית והגעתי למסקנה שהדרך האלגנטית ביותר היא באמצעות שוק ההון. אפשר להתווכח על מהי עצמאות פיננסית או מהו עושר. עצמאות פיננסית מבחינתי זו היכולת הכלכלית להפסיק לעבוד ולחיות מנכסיי. איך עושים את זה? ברגע שאדם יכול לחיות מאחוזים מסוימים מהונו, כלומר 4-5% ופחות, והוא מכוון לתשואה דו ספרתית, כמובן שכספו לא ייגמר לעולם. התזרים שנוצר מהשקעות הוא מספיק כדי לחיות, והתשואה על הנכסים היא גדולה מספיק כדי להתעשר עוד יותר, כמובן שמעבר לאינפלציה.

לאחר שחפרתי בבלוגים של גדולים וטובים ממני וקראתי כתריסר ספרים על השקעות החלטתי לפרסם את הבלוג הזה מ 2 סיבות פשוטות:
1. זה גורם לי לבצע מחקר יותר מעמיק לפני שאני כותב שטויות פה.
2. אני מקווה שתמצאו לי באגים במערכת על מנת שאשתפר. השקעות זהו תחום שהלמידה בו היא אינסופי ואני מקווה שהבלוג יעזור לי ולכם להשתפר.

 

26 thoughts on “אודות

 1. חבר

  כיף! עוד בלוג של השקעות ערך זה תמיד טוב. ובהצלחה כמובן!
  אפשר לנבור קצת בתוכניות הפרישה שלך? בלי להכנס יותר מדי לפרטים אישיים.
  ציינת אחוז משיכה של 4-5%. אז קודם כל זה טיפה גבוה. זה לא תמיד קשור לתשואות שאליהן אתה מכוון כי יכולה להיות שנה של מינוס 50% ואז חמש שנים של אפס אחוז.
  אבל זה אולי תסריט טיפה קיצוני, השאלה שלי היא אחרת, בוא נניח 5% משיכה ונניח עד גיל 50 חסכת 5 מיליון ש״ח (אין לי מושג כן? אני סתם זורק מספר). 5% זה 250,000 ש״ח בשנה ואחרי מס 187,500 ש״ח לשנה או 15,625 ש״ח לחודש נטו.
  השאלה היא כזו: זה מספיק?

  Reply
  1. משקיע בערך

   הי חבר. תודה על הפרגון!
   קודם כל, מה רע בנטו כזה גבוה? בעיני זה לא סכום של מה בכך. חוץ מזה, תמיד אפשר לאכול קצת מהקרן ולהגיע לגיל 67 שאז אתה מתחיל לקבל פנסיה. אם כלכלת את צעדיך נכון, אז גם שם אמור לחכות לך סכום משמעותי.
   חוץ מזה, אפשר גם שרק אחד מבני הזוג יפרוש, אפשר לעבור לחצי משרה… אבל, מבלי להכנס למס', אם יהיה לי סכום כזה נטו, אני יותר מאשמח 🙂
   בכל מקרה, לגבי 4-5% אתה צודק, זה קצת גבולי…

   Reply
   1. חבר

    תודה וסליחה על התגובה המאוחרת (ראש השנה וכאלה).
    מה רע בנטו כזה? הממ..
    מה עם לעזור לילדים? מה עם להחליף את האוטו? מה בכלל עם כל מיני הוצאות לא צפויות?
    לאכול את הקרן זו בעיה כי אחר כך עבור אותה תשואה אתה מושך פחות כסף.
    (כשאמרתי 5 מיליון זה כולל הכסף בפנסיה כמובן.)
    המספר ה״נכון״ הוא כנראה באזור ה-15 מיליון וזה כולל את הבית שלך, מיליון-שניים ככה לעזרה לילדים והשאר לתיק.
    זה אפשרי, רק כנראה ייקח זמן. נגיד הגעת ל-5 מיליון אז ייקח לך חמש-שש שנים להכפיל את הכסף ואז עוד חמש-שש שנים להכפלה נוספת. כלומר במקום לפרוש בחמישים תצטרך אולי באזור שישים (פלוס מינוס, תלוי במזל). שישים זה די מבאס האמת.
    למרות שבגדול אולי אתה צודק, רק בן זוג אחד פורש (מעניין מי זה יהיה?!), חצי משרה וכאלה. רק שזה לא בדיוק המטרה שלך, לפי דבריך.
    אגב, שים לב ששינוי שיעור המשיכה מ-4-5 ל-2-3 הוא לא טריוויאלי. זה מיליונים הבדל.
    עדו מרוז שואף לחיות מ-2% ואני מסכים איתו. ״הבעיה״ היא שגם צריך הרבה כסף וגם עדיף כנראה לחיות בסין.

    Reply
    1. משקיע בערך

     לי זה לא רע כזה נטו. אני חותם על זה עכשיו כהכנסה פאסיבית. לעזור לילדים? כל אחד והבחירה שלו. לא אומר שלא אעזור לילדים, אבל בטח לא אשעבד את כל חיי כדי לממן אותם.
     אני רוצה להזכיר לך שכשאתה לא עובד, כל מיני הוצאות צדדיות אינן קיימות: לא צריך 2 רכבים כדי להגיע לעבודה, אין הוצאות דלק אסטרונומיות וכיו"ב. גם בגיל כזה כבר אסיים פחות או יותר את המשכנתא והילדים כבר לא צריכים גן פרטי, מטרנה וחיתולים.
     שוב, אפשר לאכול גם קצת מהקרן. אם אעשה תשואה דו ספרתית גם בפנסיה אז מחכה לי ולאישתי סכום לא מבוטל בפנסיה. המטרה הר-א-ש-י-ת היא הרי להיות חופשי ולאו דווקא להיות עשיר…
     ההבדל בין 2% משיכה או 4% משיכה זה פי 2 בכסף. גם עדו לפי מה שהבנתי כשפרש שם יעד של 4% משיכה הונית למימון הקצבה. זה בינתיים היעד, נראה מה יהיה כשנגיע אליו ואז נחליט

     Reply
     1. חבר

      אז התוכנית הבסיסית שלך היא שיש דירה, בגיל 70 יהיה סכום יפה בפנסיה (שתמשוך אותה כסכום הוני), וההשקעות יממנו בגדול את גיל 50 עד 67 (וכמובן הלאה)?
      יפה. בהצלחה! אני אעקוב אחריך מקרוב…
      יש לי שאלה: גרתי כמה שנים בחו"ל אז אני לא יודע: מישהו שעובד בההיטק והתחיל ישר אחרי הלימודים והיום הוא כבן 40, כמה כסף בערך יש לו בקרן פנסיה/ביטוח מנהלים?
      סדרי גודל אני מתכוון, חצי מיליון? מיליון? 2 מיליון?

    2. גיא

     משקיע בערך – בהצלחה עם בלוג החדש – אתעמק יותר בפוסטים שלך בעניין הפנסיה בהמשך.
     הם בהחלט נראים מעניינים.
     מקווה שמקבלים פה משקיעי לא בערך.

     חבר – לא מסתדר לי בכלל ה 15(?!) מיליון לפרישה עם התגובה שלך בסולידית
     שאתה לא נמשך/צריך מוצרי סטטוס- אז אם יורשה לי בתור תגובה ראשונה בבלוג לשאול 🙂 -> WTF?

     Reply
     1. חבר

      חחח יחסי האהבה שינאה שלך עם השקעות הערך זו תופעה מאוד מעניינת.
      ולשאלתך: אני לא קונה הרבה דברים לעצמי אבל אני כן שוכר דירה במרכז תל אביב (ונוסע על אופניים לעבודה), יש לי 3 ילדים קטנים (גנים, צהרונית, מטפלות וכל התענוג הזה), אוטו, מנקה (אני ממש שונא לנקות וכך גם אשתי), בייביסיטר, אוכל בחוץ וכו כו.
      אבל האמת לאמיתה היא שהעתקתי את המספר הזה מאיזו תגובה מהבלוג של עדו מרוז (מכיר אותו? אם לא אתה צריך). אין לי כח לחפש את התגובה אבל תחפש את הפוסט שכותרתו היא משהו כמו "כמה כסף צריך כדי לפרוש". אני אומר לך מהראש אבל הברייקדאון הוא משהו כזה: בית שלך – 3-4 מיליון, עזרה לילדים: 1-2 מיליון ותיק השקעות של 10 מיליון ומשיכה של 3% שזה 18,750 ש"ח (נטו) לחודש שזה האמת לא ממש מספיק לי. יש גם מקודה מעניינת של עדו שהיא שאתה כנראה לא צריך רק להצמיד את הכסף לעלייה באינפלציה אלא צריך להצמיד אותו לעלייה ברמת החיים, שכנראה משיגה את האינפלציה. מעניין.

     2. גיא

      כן חבר, אני מבין טוב מאד למה את רומז ,
      ובכלל רמיזה הינה צורת התקשורת המעודפת עלי.

      אני גם מכיר את הבלוג של עידו מרוז, אני חושב שהכרתי וקראתי אותו עוד באיזה עבודה משעממת שהיתה לי בסביבות 2010. באותה תקופה לא הגבתי לדבר 🙂 אבל אני זוכר שחשבתי משהן כמו "איזה אלכימאי זה?" 🙂 – שמח שהוא הצליח.

      אם אלו המספרים שהצבת נראה לי שאתה מאושר במקום עבודתך ולא רוצה באמת לפרוש מוקדם. שים
      לב שכבר בתגובה אחת העלית את המספר ל 16-20 🙂 .

      לדעתי אפילו עם בית כמו שציינת(כמובן שאפשר להוריד בשקט ל 1.5 מיליון) , בגיל 65-70 מספיקים ויותר לזוג בהחלט 3-3.5 מיליון שקלים שיתנו לפי ריבית 4% כ11-12 אלפי שקלים פלוס ביטוח לאומי (שילך לעזרה לילדים) . כל כסף מעבר לזה(רמיזה) אפשר להעביר לילדים וגם כמובן את הבית /דירה כאשר עוברים לעולם הבא….. כך החיים שלהם יהיו יותר רגועים כאשר לפחות יבינו שבזיקנתם לא יצטרכן לחטט בפחים.
      לי זה נראה די והותר ואני גם לא חושב שאני רוצה לפתור להם את כל הבעיות בחיים ולהשאיר להם משהו מעניין …..

      אגב גם לי 3 ילדים .

      לפי חישובי חסכתי לך בתגובה את הצורך לחסוך 10-15 מיליון שקל. ( שזה לא הרבה שכן אתם משקיעי ערך מכפילים במירעכם את הכסף כל חמש שנים 🙂 ) את הקומישן אין לי בעיה לחלוק עם "משקיע בערך".

      אם תורשה לי אבחנה לגבי דרישותך ותגובתך בסולידית אז : צנוע, אתה לא 🙂

 2. משקיע בערך

  אפשר לעשות חשבון פשוט: בוא נניח שאותו אדם התחיל לעבוד בגיל 27 ועד גיל 40 זה נותן לו 13 שנות עבודה. בוא נניח שכר ממוצע של 20,000 שממנה מפרישים 18.333%, כלומר 3,666שקל הפרשה פנסיונית.
  ב 5% תשואה יהיו לו בערך 800K.
  ב 6% תשואה יהיו לו בערך 863K
  ב 7% תשואה יהיו לו בערך 928K

  Reply
   1. שוקע בדיוק

    אני יכול לתת דוגמא "מהשטח":
    בן 41. מפריש לתכניות פנסיוניות כ- 15 שנים (לא משכתי פיצויים אף פעם).
    שכר ממוצע לפנסיה לאורך התקופה כ- 20,000 ש"ח (נניח 17,500 בחמש שנים ראשונות, 20,000 בחמש שנים הבאות, 25,000 בארבע וחצי שנים אחרונות, חצי שנה במצטבר לא הייתי מועסק).
    עד עכשיו צברתי בכל התכניות קצת פחות מ 1M ש"ח (בערך 970K ש"ח).

    Reply
    1. חבר

     "שוקע" תודה.
     אגב, זה כולל קרנות השתלמות? צריך להיות בהם (בהנחה שלא מושכים) עוד בערך 400,000 ש"ח?

     Reply
     1. שוקע בדיוק

      במקרה שלי, נכון להיום, כ- 450K ש"ח.

      דרך אגב, אני מקווה שהכינוי שבחרתי לא מתפרש כלגלוג כלפי בעל הבלוג. סתם מה שעלה לי לראש בעת בחירת השם לתגובה הראשונה – חסר כל משמעות מבחינתי.

     2. גיא

      יפה.לי זה נשמע שלא מעטים היו רוצים לשקוע כמותך.
      עכשיו כל מה שאתה צריך לפרישהמוקדמת/עצמאות פיננסית הם מגורים ללא משכנתא ואשה מפרנסת 🙂

 3. חבר

  גיא – איזה כיף זה לקבל אבחנות מאנשים זרים באינטרנט.
  אתה טועה כמובן, אבל אני לא מתכוון להתחיל ולנסות להצטדק בפניך (או בפני מישהו אחר אם כבר מדברים על זה). אם אבחנתך היא שאיני צנוע זוהי זכותך, מוטעית ככל שתהיה.

  Reply
  1. גיא

   חבל , חשבתי אתה מרשה לי.
   זרים מהאינטרנט? אני?
   עכשיו אני נעלב בחזרה.

   חוצמזה , אני רגיל לטעות – אתה יכול לשאול את אשתי.

   Reply
 4. חבר

  שוקע, תודה על השיתוף, זה מאוד מעניין ההצצה הזו לחיים הפיננסים של מישהו אחר…
  אתה עושה IRA בקרנות ההשתלמות?

  Reply
  1. שוקע בדיוק

   כן, גם לי לא ברור השיתוף הזה (לא אופייני לי) – פשוט אני מתאים לפרופיל שהתעניינת לגביו, ובמקרה בדקתי בימים האחרונים את המספרים, אז כשירות לאזרח…
   אני לא עושה IRA בינתיים. חושב על זה כבר כמה חודשים (טובים). עיקר ההתלבטות היא אם להעביר את כל הקרנות בבת אחת, ואיך לחלק את הסכום הזה בין התעודותקרנות עוקבות המדדים השונות (אין לי עדיין את הידע להשקיע במניות ספציפיות). אני מניח שזה יקרה בקרוב.
   גיא, כאמור לכינוי שבחרתי אין באמת משמעות (אתה מוזמן לנתח את התת-מודע שלי כאוות נפשך). אני גר בשכירות, ואת המשכורת של אשתי בוא נעזוב.

   Reply
   1. חבר

    חחח השירות פה באתר הוא טופ אוף דה ליין, אין ספק
    יופי, אתה יודע שאם תעבוד עד גיל 67 ותמשיך להפריש לפנסיה יהיה שם סכום של איזה 7 מיליון שקלים. נחמד, לא? אתה צריך להיות נער הפוסטר של החיסכון הפנסיוני בישראל.
    אתה כמובן יודע אבל אני רק מחדד: אתה צריך לרצות שיהיו בזמן הקרוב כמה שיותר תקופות של שפל בבורסה וכמה שיותר ארוכות. ככה תקנה (אתה או הקרנות) עוד ועוד מניות בזול וההתאוששות תגיע בזמן עבורך. אני רק אומר, אתה יודע, שלא תהיה מודאג שיהיו משברים.

    Reply
 5. גיא

  משקיע בערך,
  נראה לי שהבלוג באמת מתאים למשקיעים-כבדים-בערך.
  יאללה ביי….

  Reply
  1. שוקע בדיוק

   חשבתי שתאהב את ההזמנה לחפור בתת מודע שלי…
   הכל היה בהומור, לא התכוונתי לפגוע – מתנצל אם כן.

   Reply
   1. גיא

    זאת פשוט הייתה "הצגת היעלבות" בשביל לאפס אותכם. זה מסורת משפחתית שאני שומר
    עליה לדורות הבאים.
    זה לקח הרבה זמן לחזור כי הפריעו לי פה עם עבודה בעבודה.
    בכל מקרה שמים 🙂 אם מישהו לא מכיר את חוש ההומור המוצלח שלך. הנה ככה 🙂

    Reply
 6. ניל

  שלום.
  היכן מקבלים כלים להשקעה בשוק ההון < אלו ספרים ואלו בלוגים לקרוא?
  תודה

  Reply
  1. משקיע בערך Post author

   יש הרבה בלוגים מסביב. קטונתי. עם קצת מאמץ אני מאמין שתמצא את אלה החביבים עליך.
   מבחינת ספרים, אפשר להתחיל עם הספרים של פיטר לינץ׳, לאחר מכן המשקיע הנבון של גרהאם, הספרים של ג׳ואל גרינבלט, פיל וקנת׳ פישר, וגם הביוגרפיות על באפט. השמים הם באמת הגבול…

   Reply
 7. איתי

  נחמד להיתקל בבלוג השקעות ערך ישראלי. גם אני עוסק בהשקעות ערך (ואף פיתחתי מספר כלים כגון סקרינר וכלי לניתוח מנייה). עם הזמן אני אוסף לי עוד חומרים ומוסיף אותם לאתר (היום לדוגמא, הוספתי אפשרות לצפייה בהמלצות אנליסטים).

  בכל אופן. אני מצרף לינק לתגובה. אשמח אם תעיף מבט 🙂

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *