פברואר 2017

החודש הזה לא היה עמוס בדיווחי חברות מהתיק שלי, שכן החברות הישראליות מדווחות עמוק לתוך הרבעון הראשון את הדו״חות של 2016. לפיכך, לא שקעתי יותר מדי בקריאת דו״חות. 

דו״חות

פלוס 500 פרסמה דו״ח מצוין. ישנו שיפור בכל האספקטים. עליה במכירות, עליה ב EBITDA, עליה ברווח הנקי לכ 117 מיליון דולר. החברה מייצרת הכנסות יותר גדולות פר לקוח. בנוסף, החברה גם קיבלה רישיון לפעול בדרום אפריקה. לא להאמין איזה מחיר מתנה קיבלנו עבורה. ביום פרסום הדו״ח היא פתחה מאד חזק עם עליה של 15% אבל בסוף היום וביומיים שלאחר מכן התדרדרה. אני ניצלתי זאת להגדלת האחזקה. תשואת הדיבידנד שם היא גבוהה מאד וכל עוד המניה יורדת אזי תשואת הדיבידנד שם רק תגדל, מה עוד שלחברה יש מדיניות חלוקת דיבידנד נדיבה. למעשה, ההחלטה שלי להיות אגרסיבי באחזקה שלי בפלוס 500 הביאו את החברה להיות מס׳ 2 שלי אחרי סומוטו שלא דיווחה דבר החודש. במכפיל של כ 6, אני צופה שפלוס 500 תתרום ב 2017 משמעותית לתיק שלי.

ויסק פרסמה דו״ח מקוצר על 2016 ביום האחרון של החודש, ובמחיר שבו היא נמצאת אני עדיין שורי עליה. סה״כ ה EBITDA שלה מאד גבוה (ביחס לשווי שוק שלה). נצטרך לחכות לדו״ח המלא שיופרסם בהתחלת מרץ כדי לחפור יותר בפרטים ולבדוק את הביצועים של כל סגמנט שלה. החברה מציינת שהעניינים המשפטיים שלה הגיעו לסיומם, עניינים שפגעו קמעא בתוצאות שלה עקב ההפרשות הללו אבל הם כמובן חד פעמיים ולא משפיעים על כח הרווח.

חדשות

היחידה שהיה דיווח לגביה היא תדיראן ששמה נקשר בחזרה (כנראה, זה לא דיווח רשמי) למכור מקררים ומכונות כביסה אחרי שהיא יצאה לגמרי מנישת המוצרים ״הלבנים״. המניה עלתה בתגובה בכ 5%, אבל נצטרך להמתין ולראות האם תדיראן מצליחה לייצר כסף מהנישה הזו. לא מדובר על ייצור מקומי שהוא יקר יחסית וצריך לתת פה קרדיט למשה ממרוד שהוא יודע מה הוא עושה. קשה לי להאמין שהוא יפגע פה בבעלי המניות בעסקה מטופשת.

קאטרפילר המשיכה במסעה צפונה משום מה. עתה יש דיווחים שאולי טראמפ ידחה את ההשקעה בתשתיות ל 2018 אם בכלל. בכל מקרה, החברה מתומחרת במכפילים מפולפלים ואני מקווה שהסבלנות שלי תשתלם פה.

תזוזות

לא ביצעתי כמעט שום שינוי בתיק שלי מלבד כמה חברות קטנות שנכנסו לתיק ועוד לא חשפתי אותן. מה שכן השתנה זה התימחור של כמה חברות שלי שהחליטו להשתגע. ABAC צנחה כ 30% מהשיא הנקודתי שלה. חיפשתי בכל מקום ולא ראיתי שום חדשות לגביה. אם היא תמשיך לרדת אני אשקול להגדיל פוזיציה. יכול להיות שב 4$ למניה הייתי צריך למכור אותה, אבל שוק ההון זה מקום מלא חרטות.

הפאונד והדולר התדרדרו משמעותית מול השקל, מה שפוגע מאד בתשואות שלי במונחים שקליים. אין מה לעשות. כשאתה קונה מניה שאינה מתומחרת בשקלים זה עלול לקרות. העובדה שזה קרה מהתחלת השנה מבאסת, אבל אין לי שליטה על כך. סה״כ לדעתי המט״ח פגע בי בכ 3% ויותר אבל לא באמת חישבתי.

למרות כל הטעויות ותנודות המט״ח, התיק שלי עלה שקלית מהתחלת השנה ב 5.30% כך שאני עדיין מרוצה.

פנסיה

החודש התבשרנו סופוסף שהשוק הפנסיוני ייפתח ל IRA. לפי פרסום דובר הכנסת המוצר יהיה רק תחת קופת גמל שאיננה משלמת קצבה. לא ברור מהודעה זו האם מדובר באמת בפתיחה מוחלטת של הקופ״ג הזו לבחירת העמית או שמדובר במוצרים פאסיביים. אני די אופטימי מהשינוי, שכן אם מדובר במוצר פאסיבי אני אוכל להיצמד ל S&P 500 ללא טעות עקיבה. לדעתי, בהסתמך על מה שאני עושה עם הקה״ש IRA שלי, קשה לי להאמין שיהיו לבתי ההשקעות כלים טכניים באמת להגביל את העמית מלקנות את כל העולה על רוחו. ואם כך יהיה, אני פשוט אשכפל את הפורטפוליו שלי ושל אישתי לזה הפנסיוני. נחכה לחודש הבא כדי לעשות את השינוי הגדול שם.

 

אינני יועץ השקעות ולא רואה חשבון ולא הוסמכתי לכך. יש לקרוא את הפטור מאחריות לפני ביצוע כל פעולה. אין להסתמך על החישובים שנעשו ברשומה הזו, הם עלולים/עשויים להיות מוטעים. אני עושה הרבה טעויות ויש סיכוי גבוה שטעיתי ברשומה זו. סביר להניח שאני מדבר שטויות ולכן כל מי שמבצע פעולה על סמך רשומה זו, עלול להפסיד את כספו. אין תחליף לייעוץ מקצועי. יש לראות ברשומה זו בגדר מחשבות שהכותב מעלה בלבד ולא לייחס שידול לפעולה. נא לא להקשיב לי. אני עלול/עשוי לקנות/למכור את אחת החברות המוזכרות לעיל או כל נייר ערך אחר מבלי לפרסם זאת.

 

10 thoughts on “פברואר 2017

 1. מוישלה לוי

  משקיע בערך שלום רב,
  רציתי בבקשה לשאול בנוגע לנושא ה – IRA בקופ"ג כמכשיר פנסיוני כשצבורה נמוכה מ 1 מיליון ואפשר לקנות רק קרנות מחקות מדד.
  אני חושב שהדרך הנכונה להסתכל על הדברים היא כך :
  1. נניח שיש לי בצבורה 476 אלש"ח ע"פ החלוקה הבאה : 333 אלש"ח בכספי תגמולים ועוד 143 אלש"ח בכספי פיצויים.
  2. כעת הכי נכון זה לקחת הלוואה של 30% מכספי התגמולים (100 אלש"ח) ולשים אותם בקה"ש לעצמאיים.
  3. בשלב זה, נבין שה – 333 אלש"ח מהווים 70% מכספי הצבורה וה – 143 אלש"ח מהווים 30% מכספי הצבורה
  3. כעת, רק את כספי הפיצויים שמהווים 30% מהצבורה נעביר ל IRA
  ואת כספי התגמולים שמהווים 70% מהצבורה יש לבחור במסלולים מחקי מדד לדוגמא ב IBI (או מחקה אג"ח או מחקה S&P 500 או מחקה תא 35)
  4. כעת השאלה כיצד לבנות את התמהיל שיוביל אותנו מהר (תשואה גבוהה) ובטוח (עם משך מינימלי של ירידה מהשיא) ל – 1 מיליון והתשובה היא : נסתכל בפוסט של הסולידית "25 תיקי השקעות עצלים" ונחפש תיק שבנוי מ – 70 מהקרנות המחקות של IBI (מחקה אג"ח או מחקה S&P 500 או מחקה תא 35) ו – 30% נקנה בהתאם לתיק שבחרנו.

  בנקודה הזו נתקעתי כי התיקים הטובים ביותר ( תשואה גבוהה, ומשך ירידה מינימלי מהשיא) הם "עוגת דובדנים", "קרייג ישראלסן" ו – "הלכתי לדוג" אבל הבעיה היא שהחלק שלא ניתן לבססו על הקרנות מחקות מדד של IBI הוא גדול מ 30% – אז איך פותרים את הבעיה הזו ??? אני לא יודע

  נקודה אחרת לגמרי במכתב של וורן באפט מ 2013 יש את העצה של 90% SP500 ו 10% אג"ח, אבל הרי בן גרהם בעצמו אמר במשקיע הנבון שאם אתה משקיע הגנתי אז תחזיק חלק אגחי בשיעור של 75-25 אחוזים ומחקה SP500 בשיעור של 25-75 אחוזים כלומר במקסימום מותר לך להחזיק SP500 בשיעור של 75% ואגח בשיעור של 25%
  אז איך פותרים את המחלוקת בין וורן באפט ובן גרהם הרי אסור לומר שזו כלכלה חדשה ??? – אני לא יודע

  לתגובתך / התייחסותך אודה
  מוישלה לוי

  Reply
  1. משקיע בערך Post author

   מצטער, אני לא יועץ פנסיוני ואני לא יכול לעזור לך בעניין.
   אני רק מספר לך מה אני עשיתי.
   בהצלחה.

   Reply
   1. מוישלה לוי

    משקיע בערך שלום רב,
    אני ברשותך רוצה לדייק בדבריך,
    כתבת למעלה : "לדעתי, בהסתמך על מה שאני עושה עם הקה״ש IRA שלי, קשה לי להאמין שיהיו לבתי ההשקעות כלים טכניים באמת להגביל את העמית מלקנות את כל העולה על רוחו" – אני מאד מקווה שאתה צודק ושלבתי ההשקעות לא תהיה היכולת להגביל את הפעולה
    מעריך אותך מאד 🙂
    מוישלה לוי

    Reply
 2. לומד להשקיע

  כרגיל, כיף לקרוא וללמוד מהפוסטים שלך!
  אכן חדשות מצויינות בתחום הפנסיה…חבל שהכל עובד לאט במדינה שלנו

  Reply
 3. בערך משקיע

  כמו ש'לומד להשקיע' אמר- כיף לקרוא וללמד
  בהצלחה לכולם עם ה IRA

  Reply
 4. ד

  תודה רבה !
  הבלוג שלך מעניין מאוד

  Reply
 5. שלומי

  נזכה לעדכון חודשי? היה חודש מעניין

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *