ישראל קיבלה כרטיס צהוב

yellowcard"אם מדינת ישראל הייתה מניה, הייתי קונה אותה". כך עפ"י שר האוצר יאיר לפיד בכתבה לפני מס' חודשים. את המניה של ישראל אי אפשר לקנות. לעומת זאת, את האג"ח שלה אפשר לקנות (או למכור…:)).

כשנתיים אני יושב על הפוזיציה הזו של למכור בחסר את אג"ח ממשלת ישראל. כמו שכתבתי בעבר, אני מבין קטן מאד במאקרו. האינטרס שלי העיקרי הוא למנף את תיק הלונג שלי בחינם. אני לא יכול לעשות שורט נורמלי בארץ על מניות כי הבטחונות שדורשים בתי ההשקעות הם הזויים, ואני צריך לרתק הרבה מזומן כך שזה לא כדאי. בשורט כל הרעיון הוא לקבל הון ולא לרתק הון…אז בצר לי, החלטתי שאני עושה שורט על אג"ח של ממשלת ישראל כדי לקבל הלוואה בזול.

עד עכשיו הפוזיציה הלכה ממש לרעתי. האג"ח עולה ועולה. לפעמים אני שואל את עצמי האם אנשים לא מבינים שאג"ח הוא חסום מלמעלה ויש גבול לכמה הוא יכול לעלות? בבדיקה מהירה, אג"ח 0324 ממשלתי ל 10 שנים נותן ריבית 2.14% של ואג"ח של ממשלת ארה"ב ל 10 שנים נותן 2.31%. האם בישראל באמת חושבים שישראל פחות מסוכנת מארה"ב כך שהיא צריכה לתת תשואה פחות טובה?

לדעתי לא. נכון, יכול להיות שתהיה הרחבה כמותית בישראל לפי רמיזות של בנק ישראל, אבל יש סיכוי שיותר משקיעים פשוט לא יסכימו לתשואה כ"כ נמוכה עם שורה של נתונים לא טובים של ישראל: צמיחה שלילית ברבעון השלישי של ישראל של 0.4%, יחס חוב תוצר של ישראל צפוי של כ 67% (שירידתו נעצרה), גרעון בתקציב של 2015 (שעוד בכלל לא עבר!) ל 3.4% וזאת על סמך הכנסות צפויות שלא בטוח שתעמודנה במבחן המציאות. כמה זה בארה"ב? צמיחה של 3.5% ברבעון השלישי, גרעון תקציבי של 3.1% ב 2014, ויחס חוב תוצר של כ 101% (שעלייתו די נעצרה). נכון, אפשר להסתכל על כך שאולי היחס חוב-תוצר שלנו יחסית יותר טוב מיפן וארה"ב והצמיחה הצפויה היא עדיין מעבר לקצב גידול האוכלוסיה. אבל, אל תשכחו שישראל היא מקום שבו יש מלחמות לפחות פעם בעשור, לא כולל, סתם התנגשות עם החמאס שהולך יד ביד עם איזה שם זוקף קומה שממציא המחשב הצה"לי, בחירות לעולם אינן במועדן הרשמי, ובכלל, הפקרות פיננסית ופוליטית.

לא סתם ישראל מקבלת כרטיס צהוב מפיץ'. אי אפשר שלא להיות המום ממה שקורה אצלנו (כאן וכאן וכאן) ולחשוב שלא תהיינה על כך השלכות. "…אשרור דירוג מוכיח כי המשק הישראלי חזק" נכתב לפני כמה חודשים בהודעת האוצר, ועכשיו "באוצר לא הופתעו מההחלטה (הורדת הדירוג)". האם מי שקונה את החוב של ישראל יודע מי נגד מי פה?

אני לגמרי רגוע לגבי הפוזיציה שלי נגד אג"ח ממשלתי. יש לי חבר טוב שכל הזמן מפמפם לי ללא הפסק כשהוא בלונג על אג"חים ש"הריבית לא תעלה לפני 2016" ו"אין תחליף לריבית הנמוכה".

התשובה שלי: גם אם הוא צודק, הוא ירוויח קצת. אם הוא טועה הוא הולך לאכול אותה בגדול. יש לי 10 שנים להמתין בסבלנות לראות מי צדק. ואם טעיתי? לא קרה שום דבר. באיזה עוד מקום תקבל הלוואה כ"כ בזול?!

יש לי פוזיציה גדולה כנגד אג"ח ממשלתי 0323. אני עשוי/עלול לקנות/למכור את נייר הערך (או כל נייר ערך אחר) מבלי לעדכן כאן או בכל מקום אחר. אינני יועץ השקעות ולא הוסמכתי לכך. הפרטים ברשומה זו עשויים/עלולים להיות מוטעים. יש לקרוא את הפטור מאחריות לפני ביצוע כל פעולה.

8 thoughts on “ישראל קיבלה כרטיס צהוב

 1. יורגן ברנט

  אהבתי את הניסוח "חבר טוב שלי". האם תקום לעזרתו כאשר האגחים שלו יתרסקו?

  Reply
 2. יובל

  אם אפשר שאול – מה עמלת ההשאלה שאתה משלם על השורט הזה ובאיזה מקום? (בנק/בית השקעות).

  Reply
 3. תמריץ

  משקיע, אני מעריך את כתיבתך (הגעתי בעקבות תגובותיך החכמות לסולידית) אבל אני חושב שטעית כאן לחלוטין. המשקיעים לא מתמחרים את האג"ח השקלי של ישראל לפי סכנות למיניהן אלא לפי השאלה האם יש צפי להעלאת ריבית מתקרבת וכנראה שלדעתם אין בגלל הלחצים הדפלציוניים הגדולים.
  למה סכנות לא מטרידות את המשקיעים? כי אין סכנה ריאלית שתאיים על יכולתה של מדינת ישראל לפרוע חוב בשקלים. תמיד אפשר יהיה להדפיס מתוך הבונקר. אפנה למשהו שכתבתי בנושא: http://tinyurl.com/nkbuyju

  Reply
  1. משקיע בערך

   הי תמריץ, תודה על ההתעניינות.
   המטרה הראשונית שלי היא למנף את התיק שלי בזול. אם אני מקבל הלוואה ב 2% ואני יכול לעשות תשואה יותר גדולה מזו, אז הרווחתי. נכון שבינתיים זה לא עובד, אבל אנחנו יותר קרובים להעלאת ריבית מאשר המצב הנוכחי.

   זה לא כ"כ משנה מה מצבה של ישראל. אני לא באמת חושב שישראל איננה יכולה לפרוע את חובותיה. אני מסכים שיותר חשוב מה תהיה מדיניות הריבית. האם במצב שבו הריבית תעלה בארה"ב, אנחנו נשאר אי של ריבית נמוכה? אני לא חושב. ואם זה לא יקרה עכשיו זה יקרה עוד שנה, עוד שנתיים. יש לי סבלנות. בתשואה של היום, אין יותר מדי איפה להפסיד. וגם אם כן, לא קרה שום דבר. הסיכון שלקחתי הוא קטן. מה שמבאס, שכרגע יש לי הפסד הון לא קטן שם…

   Reply
   1. תמריץ

    יחד עם דמי ההשאלה זה כבר מתקרב ל-3% או 4%, וזה כבר דומה לריבית שאפשר לקבל בבנקים בהלוואות לכל מטרה ללקוח טוב (אף שנדמה לי שרשמית אסור להשתמש בהלוואות לקניית מניות). כמובן לא במקרה זה מתקרב – ריבית ההלוואות של הבנק קשורה קשר הדוק לריבית של האג"ח הממשלתי לטווח ארוך.
    אולי יש יתרון בכך ששורט והפסדיו מן הסתם מוכרים אוטומטית לצורך חישוב מס רווחי הון בעוד שעל הלוואה והריבית שלה אין הכרה אוטומטית כזו.

    Reply
    1. משקיע בערך

     אולי אתה צודק לגבי הלוואה בבנק, אבל פה "ההלוואה" איננה צמודה למדד, היא יכולה להיות ארוכה מאד, לאורך שנים ואפשר לקזז כנגדה מס רווחי הון כפי שציינת.
     אני עדיין חושב שהסיכון קטן והסיכוי גדול. בינתיים כל פעם קיזזתי מס כנגד רווחים בכך שהתגלגלתי לסדרה ארוכה יותר.

     שווה? בינתיים זה לא היה שווה

     Reply
     1. תמריץ

      האמת שבסך הכול האינטואיציות שלי דומות לשלך בנושא הזה – בפרט כי כמה כבר אפשר להפסיד. הרי לריבית יש את רצפת האפס – האפשרות שתונהג בישראל ריבית שלילית נראית מדע בדיוני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *