ינואר 2017

אני אנסה לכתוב מדי פעם על הביצועים שלי בשוק ההון. אשתדל שזה יהיה פריודי ברמה חודשית או רבעונית או משהו בסגנון ככל שהזמן והכח יהיו עימי כדי לעדכן…

השנה התחילה ממש גרוע עבורי שכן נבחרתי בהגרלה להיות חבר בועד הבית… בצד החיובי של השנה, התיק שלי עלה ב 2.04%. התחלת שנה די נחמדה, אם כי כבר היה הרבה יותר גבוה ולקראת סוף החודש התיק נסוג גם עקב הפסדי מט״ח. למרות ש 2016 היתה חיובית מאד עבור המון מניות, אני מאד אופטימי לגבי התיק שלי לקראת שנת 2017 ויש המון רעיונות מסביב שרק צריך זמן לחקור. כמובן שהשוק גם יכול להשתגע לכיוון ההפוך ולרדת, מה שיכול להיות הזדמנות שכן יש לי הרבה מזומן פנוי. למעשה, התיק שלי עבר מיני מהפכה אם נסתכל על החודשים האחרונים ועל כך:

Steady State

לגבי סומוטו, החברה פרסמה תוצאות ראשוניות כפי שהתחייבה כשבועיים לאחר תום כל רבעון. החברה פחות או יותר עומדת במס׳ שהיא התחייבה לגביהם. מפתיע שפתאום היא קפצה ככה והוסיפה רבע לשוויה בחודש. כאילו אף אחד לא ידע שהיא זולה. למעשה, עקב העליות הרבות בסומוטו וההוספה שלי בה לאחר כנס המשקיעים האחרון, הביאו אותה להיות הפוזיציה הכי גדולה שלי בתיק. לאחרונה היא אף פרסמה שהיא מגדילה את מסגרת האשראי ל 11 מיליון דולר מה שכנראה מסתדר עם הצפי שהיא אמורה למכור השנה ב 100 מיליון דולר עקב רכישה צפויה. יהיה מעניין לדעת את מי היא רוכשת ובאלו תנאים. עד כה סומוטו היתה רוכשת מעולה. עוד חשוב יהיה לראות מהם שולי הרווח מאותם 100 מיליון דולר. אם זה יהיה 33% כמו שזה היה עד כה, זה יהיה מצוין. קשה לי להאמין שהם יצליחו לשמור על רמה כה גבוהה של רווחיות אבל יהיה מעניין. לקראת סוף החודש הם אף פרסמו שהם יוצאים במדיניות דיבידנד חדשה שאפשר לקרוא פה.

גולדמן פרסמה את הדו״ח השנתי שלה ועוד לא קראתי אותו ואת שיחת הועידה, אבל אני מתעתד לעשות זאת בקרוב. בדו״ח המקוצר פורסם שהתשואה על ההון כבר כמעט דו ספרתית סופסוף לכל 2016 וטוב מכך ברבעון האחרון. ההון למניה הוא על 182.47$ וההון המוחשי על 172.6$, מה שנותן מכפיל הון מוחשי של כ – 1.3. לא מאד יקר, אבל בטח לא זול כפי שהיה ב 2016. החברה החזירה לבעלי המניות הרבה מאד הון באמצעות רכישה מחדש של מניות בכ 6% וקצת דיבידנד. סופסוף ההוצאות ירדו בגזרת השכר. נמשיך לעקוב.

2 הסיניות שלי, DSWL ו ABAC לא פרסמו שום דבר החודש, ולא עשיתי שום שינוי. VSEC פרסמה שהיא הפסידה במס׳ תביעות שהיו כנגדה והיא תיאלץ לשלם פיצויים. כמובן, שדבר זה לא אמור לפגוע בכח הרווח שלה. בתדיראן החדשה היחידה המעניינת היא שמשה ומורן ממרוד ממשיכים לרכוש מעט מניות של החברה וגם שם לא עשיתי שום שינוי.

Outflow

יצאו מהתיק ג׳יפי מורגן, וולס פארגו לקראת סוף השנה כפי שכתבתי בסיכום השנתי. בנוסף, בשבוע הראשון של ינואר התרחש ראלי גדול בארית תעשיות. המניה עלתה 30% בשבוע והחלטתי להיפרד ממנה סופית בשער של 180. זה לא שאני חושב שהחברה יקרה, אבל בראלי כ״כ קצר ועוצמתי, העדפתי לנקות את השולחן ולקחת את הרווח לכיס לאחר פחות משנה. סה״כ ארית לא מאד יקרה, אבל היא מעולם לא קיבלה מכפיל רווח כפי שהשוק מעניק לה כיום, ושוב, העדפתי לקחת את הרווח. כמובן שיום אחרי המכירה היא טסה עוד 6%, אבל ככה זה תמיד. עכשיו אני מקווה שהיא לא תזכה במכרז המרעומים בהודו לפגזי ה 155 מ״מ, מה שבטח יביא לירידה רצינית בשער שלה, ואולי יביא אותה להיות אטרקטיבית פעם נוספת.

גם את LILAK מכרתי סופית החודש. יותר מדי מסובכת עבורי והחלטתי שיש מניות יותר מעניינות וזולות עם פחות עבודה וסיבוכיות. אין ספק שהיא זוכה בתואר ההשקעה הגרועה ביותר עבורי מבחינת ביצועים בשנים האחרונות.

Inflow

PLUS 500 נסחרת בלונדון ותמיד שמתי עליה עין. מי שעוקב אחרי הסיפור יכול לקבל סחרחורת מההתרחשויות המתחוללות בה בשנה-שנתיים האחרונות למרות היותה חברה צעירה יחסית. בשוק ההון יש נק׳ זמן ומחיר שבה כל מניה יכולה להיות אטרקטיבית ולדעתי אנחנו נמצאים בנק׳ כזו. החברה בנתה פלטפורמת מסחר ידידותית ל CFD ועקב מכתב פתוח רגולטורי מלפני מס׳ שבועות מטעם הרגולטור באנגליה, החברה נפלה בחדות לקראת סוף שנת 2016 יחד עם חברותיה לתעשיה זו. כיום החברה נסחרת במחיר של כ 580 מיליון דולר, כאשר היא מרוויחה כ 90 – 100 מיליון דולר בשנה, (עם התחיבות החזר לבעלי המניות של 60% לפחות) מה שנותן מכפיל רווח של כ 6 על רווחי 2016. הרגלוציה עלולה לפגוע בהכנסות החברה החל מהחציון השני של 2017 אם בכלל, ומדובר בינתיים על אנגליה בלבד שאחראית על רק כ 20% מהכנסות החברה. אני מאד אוהב את ההשקעה הזו. לדעתי הפאניקה בחברה היא מיותרת, וזהו מקרה קלאסי של אובר שוט של השוק או כמו שאני קורא לזה כש״המחיר יורד יותר מהערך״ שזהו סגנון ההשקעה האהוב עלי. אחרי השיחה עם ה CFO של החברה הבטחון שלי בחברה גבר, ואני מאד אופטימי לגבי ההשקעה הזו בשנה הקרובה. כתוצאה מהאופטימיות הרבה שלי, אני מחזיק בפוזיציה די גדולה.

קאטרפילר ממשיכה במסעה צפונה למרות דו״ח ממש גרוע עם הפסד רבעוני אמיתי של 2$ למניה. לא להאמין שהיא כבר נוגעת ב 100$. החברה פרסמה דו״ח כ״כ גרוע שכמות הפעמים שנכתב בדו״ח המקוצר שלה decrease הוא 44 פעם ו decline כמות של 31 פעם. הוספתי עוד טיפה לשורט עליה וכרגיל זו פוזיציה כרגע שמפסידה. עוד פעם האופציות עליה מתחילות להישחק לי, אבל אני לא יודע כמה עוד יכול להחזיק הבולשיט שלה מעמד. נראה ששום דבר לא יפיל אותה מלבד אולי איזו קריסה מהכיוון הסיני. אם זה יקרה, זה יכול להועיל לי מאד, שכן הפוזיציה שלי שם כבר די גדולה. זה די קל להיכנס למרה שחורה עקב ההפסד הגדול פה עד כה, אבל ככה נבחן משקיע. בשורט זה יותר מסובך, עקב העלויות ושהפוזיציה הולכת נגדי כך שהמשקל שלה בתיק רק הולך וגובר, אבל אני חושב שאפשר לעשות פה כסף במיוחד אם הקריסה תהיה חדה (ואז האופציות יטוסו). לא ברור לי איך השוק נוהה אחרי חלומות של הגדלת מכירות עקב איזה בום כלכלי תיאורטי בתחום התשתיות (שזהו רק אחד מהסגמנטים שלה) עקב בחירת טראמפ. אפשר לראות פה את הרווחים למניה שרק הולכים אחורה כל שנה, ועדיין המניה שועטת קדימה, מה שמחדד עוד יותר את כדאיות השורט.

הוספתי עוד קצת לאביב ארלון המסכנה ששוק ההון כבר שכח לגמרי מקיומה בזמן שכל חברות הנדל״ן מסביב עושות חיל. החברה ללא שום חדשה, מלבד אולי ביקור של נבחרת הכדורסל לנשים בפאנצ׳בו. 🙂

בנוסף, נכנסו 2 חברות בפוזיציות קטנות לתיק שלי ואני מקווה לכתוב עליהן בקרוב.

 

אינני יועץ השקעות ולא רואה חשבון ולא הוסמכתי לכך. יש לקרוא את הפטור מאחריות לפני ביצוע כל פעולה. אין להסתמך על החישובים שנעשו ברשומה הזו, הם עלולים/עשויים להיות מוטעים. אני עושה הרבה טעויות ויש סיכוי גבוה שטעיתי ברשומה זו. סביר להניח שאני מדבר שטויות ולכן כל מי שמבצע פעולה על סמך רשומה זו, עלול להפסיד את כספו. אין תחליף לייעוץ מקצועי. יש לראות ברשומה זו בגדר מחשבות שהכותב מעלה בלבד ולא לייחס שידול לפעולה. נא לא להקשיב לי. אני עלול/עשוי לקנות/למכור את אחת החברות המוזכרות לעיל או כל נייר ערך אחר מבלי לפרסם זאת.

 

 

 

 

9 thoughts on “ינואר 2017

 1. אסף נתן

  יפה מאוד. רק משהו קטן לגבי ויסק- אתה רואה את זה בתור הפסד אבל זה ניצחון. התביעה היתה על 400 מיליון דולר ונגמרה בקול ענות חלושה של 3.75 מיליון, שמהם רק 0.75 ישולמו על ידי ויסק. ישנם משקיעים שראו את התביעה הזו בתור סיכון גדול, בעיקר אמריקאים, ככה שאני לא מבין למה היא לא קפצה.

  Reply
 2. צביקה

  משקיע,
  תודה רבה על העדכון אני לומד מכל פוסט.
  לגבי אביב ארלוב, יש לך מידע לגבי מכירת הנכסים בסרביה ? זה מתקדם איכשהו ?

  Reply
 3. לומד להשקיע

  כמו תמיד , כיף גדול לקרוא את הפוסטים שלך!

  Reply
 4. טראמפ

  החודש נסגר ב 2% ?
  ומה הסיכום של 2016 ?

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *