אם מהססים לא מרוויחים

איך זה מרגיש לעשות 600% ביום אחד במניה אחת? לא יודע. אני לא הצלחתי לעשות את זה. אבל לפעמים אני סורק כל מיני אתרים, ואז נפלתי על הידיעה שחברה סינית קטנה בשם אקורן עשתה מהלך מדהים ביום הראשון של דצמבר 2015 של 600% ביום אחד. אין ספק שזה חלומו שכל משקיע. לעשות תשואה כזו ביום אחד עם מניה אחת עם פוזיציה משמעותית. החלטתי שזה מעניין אותי להבין מה גרם לחברה לעשות מהלך עליות מדהים שכזה. המהלך הזה כ"כ מדהים שקראתי איפשהו שזה נותן למנית החברה, ATV את התואר של אחת משלוש המניות עם העליה היומית הכי חדה ב 2015. החברה היתה שווה 10 מיליון לפני הקפיצה שלה ו 2.47$ למניה. אחרי הקפיצה החברה היתה שווה 19.2$ למניה.

לפני שנבין קצת יותר את החברה, מה קרה לאחר ההמראה של החברה? היא החלה ליפול במהירות. הפמפומים של החברה בכל מיני מקומות שפסקו, הוציאה המון מוכרים. ובואו נודה, חברה שהיתה שוווה 10 מיליון דולר לפני ההודעות שלה אולי כבר אינה שווה 77 מיליון דולר למרות השיפור בעסקיה.

אפשר לראות את הגרףATV של המניה בתצלום. מדהימה התנודתיות של המניה הזו. איזה ספייק מדהים. כאמור, המניה שייטה לה בנינוחות בשווי שוק של 10 מיליון דולר, זינקה ולאחר מכן החלה לדעוך. למה דעכה? לא יודע, אבל חיכיתי לשעת כושר ובינתיים עשיתי את שיעורי הבית שלי. לצערי, לא עשיתי אותם היטב ומהר.

אז מי זו חברת אקורן? מה גרם לה לתנודתיות כזו עמוקה?

אקורן זו חברה סינית ממש קטנה שעושה מכירות קמעונאיות. בעבר היא עשתה את זה דרך הטלביזיה ע"י קנית זמן אוויר עבור פרסומות, וכעת היא מבצעת מכירות בצורה מקוונת כשיש לה גם ערוץ הפצה רחב בסין. חלק מהמותגים שהיא מוכרת/מפיצה הם בבעלותה. בקריאת הדו"ח שלה השנתי האחרון 20-F שלה אתה מגלה חברה במצוקה אמיתית. הדו"ח שלה מ 2014 זהו אחד הדו"חות הכי גרועים שקראתי לחברה. אין מקום שאתה לא מקבל דכאון. המכירות יורדות, המזומן מתכווץ, בעלי המניות רבים ביניהם עד כדי סכסוך משפטי, המודל העסקי של החברה נעלם, כמות העובדים קטנה, בכללותם עובדים בתפקידי מפתח. בכל פסקה אתה מקבל איזו התנצלות שהחברה "לא-יודעת-מה-יהיה-בעתיד-והיא-עלולה-שלא-לשרוד". המצב שם היה כ"כ הזוי שאפילו היא מצהירה שחלק מהעובדים עסוקים בכיבוי שריפות עבור חבילות שלא הגיעו, או הגיעו פגומות או לקוחות שלא רצו לשלם עבור המשלוח שלהם. היו מצבים שבהם אנשים התחזו לעובדי החברה והתקשרו ללקוחות כדי לשנות את הזמנתם…בנוסף, לא רק שהמכירות קטנות, אלא הוצאות ההנהלה גדלות תוך כדי ירידה דרסטית בכמות העובדים. ברדק שלם.

אחת מנק' האור של החברה בדו"ח היא שהמנכ"ל הנוכחי שלה שהוא אחד מ 2 המייסדים שלה, לקח את החברה לידיו לאחר סכסוך משפטי עם המייסד השני. הבחור, ששמו הוא רוברט ראש, והוא אמריקאי, חזר להגה והוא מחזיק נכון לשעת כתיבת הדו"ח הזה ב 46% מהחברה. די הרבה כדי שיהיה לו אכפת.

acronאף אחד כנראה לא התייחס יותר מדי לדו"חות החברה ולמצבה, אבל אז ב 01.12.2015 היא הוציאה הודעה לשוק שהטיסה את המניה לחלל. זוהי מצגת ושיחת משקיעים של החברה שבהם היא מודיעה מס' דברים. קודם כל, החברה מודיעה על ספליט הפוך ביחס של 3:20 של המניות הנסחרות בארה"ב. כמובן, שדבר זה לא אמור להשפיע כלל על שווי השוק של החברה ותפקידו להעלות את שער המניה לפי חוקי השימור של הבורסה. אבל הגודיז האמיתיים הם הדברים הבאים:

 1. לחברה יש 14 מיליון דולר מזומן (אני מזכיר, נכון לאותה נק' זמן החברה שווה כ – 10 מיליון דולר בלבד).
 2. החברה עושה ריסטרקצ'רינג כך שהיא תפסיק לשרוף מזומן כפי שעשתה בשנים האחרונות.
 3. החברה כנראה תעבור לרווחיות ב 1Q16 תוך כדי קיצוץ הוצאות דרסטי.
 4. ההון של החברה משתפר ויהיה 58M$.
 5. אקורן מוכרת את נכסי הנדל"ן שלה בסין והיא צופה שהם יהיו שווים עבורה אחרי מס תוספת של כ 40M$.
 6. לחברה יש מכירות מוגברות ביום הרווקים הסיני ושת"פ עם עליבאבא, הענקית המקוונת הסינית.

אם נסכם, היתה לנו לפני ההודעה, חברה ששווה 10 מיליון דולר ויש לה מזומן בגובה 14 מיליון דולר עם עסקת נדל"ן בקנה של 40 מיליון דולר. יש לה מנכ"ל עם אחזקה גבוהה שניער את החברה ומכניס תוכנית קיצוץ משמעותית שתפחית דרסטית את הוצאות החברה, ועם מכירות מוגברות החברה תצליח לחזור לרווחיות. אז לא פלא שהחברה טסה. מאד עניין אותי הסיפור של החברה, והחלטתי שאני עוקב.

מאז, המניה של החברה פשוט צללה. משוווי של 19.2$ למניה היא הגיעה ל 4$ למניה בינואר עם כל הנפילות. חזרה לשווי שוק של כ 15 מיליון דולר! השוק נתן מתנה. לקחתי? לא בדיוק. היססתי ולא עשיתי את כל שיעורי הבית. אני מאד מפחד מחברות סיניות. אני לא כ"כ מאמין לדיווחים שלהם. בטח לאיזו הודעה שאי אפשר לאמת אותה על שווי הנדל"ן שלהם, למרות שכאמור החברה בידיים של אמריקאי שהוא בעל מניות משמעותי בחברה. גם האתר של החברה באנגלית לא כ"כ מעודכן והאתר הסיני, נו, בשבילי זה סינית. ליטרלי. אפילו גוגל טרנסלייט מסתבך איתו.

ואז הגיעה ההודעה של החברה שבעקבותיה המניה של החברה החלה לטוס פעם נוספת במסחר המקדים. החברה הודיעה שהיא עושה רכישה מחדש של המניות שלה בסכום של 2 מיליון דולר לאורך כל השנה. חדשות מצוינות. החברה לא סתם מקשקשת, אלא כנראה במצב מצוין. היא באמת כבר לא שורפת מזומן, היא יכולה להשתמש במזומן שלה על מנת להחזיר כסף לבעלי המניות. מה עוד שהפלואוט של המניה נמוך למדי ואולי יהיה על הדרך שורט סקוויז.

המניה במסחר המקדים פשוט טסה 70-80%. אני לא חושב שיכולתי למצוא את הטיימינג המושלם לקנות שוב פעם את החברה ב4$, אבל בואו נניח שהמחיר הממוצע של הקניה שלי עקב איסוף לתוך הירידות היה יכול להיות 5-6$ תוך כדי השמת 5% מההון שלי ומכירה באיזור 8$-10$, כלומר התיק העצוב שלי למן התחלת השנה המזעזעת, היה יכול לקבל תוספת יפה מאד להון.

מאז החברה פרסמה את ה 6-K על הרבעון האחרון והשנה שלה וכבר איבדתי תקווה לגמרי לקנות את המניה. ענייני הנדל״ן פתאום נראים פחות ברורים וכל ניסיון מול החברה להבין אותם לעומק לא נענו. בנוסף, החברה כבר שווה הרבה יותר מ 15 מיליון דולר, כך שכל המהלך פוספס.

מה המסקנות שלי מתוך הסיטואציה? אסור להיות עצלן. הייתי צריך לקרוא יותר טוב את הודעות החברה ולבנות פוזיציה ולנצל את הירידות. החברה עלתה 600%. קיבלתי מתנה כשהיא ירדה חזרה לשווי שוק של 15 מיליון דולר. הייתי יכול לעשות תשואה יפה על ההון שלי די במהירות.

אם מהססים לא מרוויחים.

 

אינני יועץ השקעות ולא רואה חשבון ולא הוסמכתי לכך. יש לקרוא את הפטור מאחריות לפני ביצוע כל פעולה. אין להסתמך על החישובים שנעשו ברשומה הזו, הם עלולים/עשויים להיות מוטעים. אני עושה הרבה טעויות ויש סיכוי גבוה שטעיתי ברשומה זו. סביר להניח שאני מדבר שטויות ולכן כל מי שמבצע פעולה על סמך רשומה זו, עלול להפסיד את כספו. אין תחליף לייעוץ מקצועי. יש לראות ברשומה זו בגדר מחשבות שהכותב מעלה בלבד ולא לייחס שידול לפעולה. נא לא להקשיב לי. אני עלול/עשוי לקנות/למכור את חברת אקורן או כל נייר ערך אחר מבלי לפרסם זאת.

2 thoughts on “אם מהססים לא מרוויחים

 1. עמית

  יפה מאוד .
  כרגיל , כותב לעניין .

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *