איך להפסיד (כרגע) באג"ח ממשלתי

beanלא קל להיות בשורט על אג"ח ישראל. התחלתי בבניית פוזיציה לפני כשנה וחצי. הרעיון היה ברור: אני דוגל באחזקות של מניות ובמקום להיות בלונג על האג"ח בתשואות מצחיקות, העדפתי להיות בשורט. למה? מישהו מכיר הלוואה יותר זולה ונטולת סיכון? בכסף הזה שקיבלתי, קניתי מניות. בעיקר בנקים אמריקאיים שאותם אפשר להחזיק כנגד השורט ב 70% כלומר (בערך) על כל שקל שורט שמקבלים, אפשר להשקיע 70 אג' בבנק אמריקאי.

נתחיל בדיסקליימר: אני לא מבין כמעט שום דבר במאקרו, בעסקאות קרי טרייד או במאזן הסחר של ישראל ומכאן מה כיוון השקל/דולר והתשואות של מדינת ישראל לפי עקום התשואות. נק' ההנחה הבסיסית שלי היא שאני יכול לקבל הלוואה של כ 3.5% שלא צמודת מדד (בניגוד להלוואה מבנק למשל, ששם אתה או צמוד לפריים או למדד המחירים לצרכן והיא בערך באותן ריביות או אפילו בריביות יותר גרועות), ולקחת את הכסף ולעשות תשואה יותר גבוהה. בהלוואה כזו אני לא מוגבל בזמן, אני לא צריך לדבר עם הבנק ויכול לפרוע את ההלוואה הזו בכל רגע נתון. אני גם יכול להרוויח רווח הון על אותו שורט.

בלונג אתה מקבל ריבית. בשורט אתה משלם ריבית. אני לא כ"כ זוכר את המס', אבל כשבניתי פוזיציה, התשואות היו עבור אג"ח 0122 שנפדה ב 2022 באיזור ה -2-3% ומשהו אחוז כשהתחלתי לקנות. עלות השורט מול בית ההשקעות שלי הוא עוד 1.4%, כלומר הלוואה של כ 3.4%-4.4%. בכסף הזה, קניתי מניות, בעיקר דולריות.

אם 20% מההון שלי הוא בשורט, והשורט לא יזוז, ואם אצליח להגיע לתשואה של 12% שזהו היעד השנתי שלי, אז ברור שאני יכול לקבל 2.4% תוספת לתשואה שלי, ככה מבלי להתאמץ יותר מדי. ולמה לא בעצם? לאג"ח בניגוד למניות, יש תקרה. חשבתי שבמקרה הכי גרוע, אני אפסיד קצת במהלך הדרך אם התשואה תרד (עלית האג"ח = התשואה יורדת). כל כספי במניות, אז חיפשתי דרך להתמנף בקלות. בכל מקרה, אני לא יכול להפסיד יותר מדי כי אג"ח חסום מלמעלה.

מה שקרה מאז שהאג"ח פשוט טס. מה שעשיתי בשנה וחצי הללו, זה פעמיים להתגלגל לסדרה יותר ארוכה מתוך מחשבה שהגלגל מתישהו יתהפך והאג"ח יתחיל לרדת מתישהו. בכך יצרתי מגן מס כנגד רווחים אחרים שמומשו, וגם התרחקתי לפדיון. מצד שני, כל פעם עברתי לסדרה עם תשואה גבוהה יותר, עם אופציית ירידה (וגם עליה) חזקה יותר. מתישהו הרי תהיה עלית ריבית, לא? נראה לי פשוט לא נתפס שהתשואה בישראל היא כ"כ נמוכה על האג"ח כשבארה"ב רוחות עלית הריבית כבר נושבות וקנית האג"ח שם כבר קרובה לסיום, או בשמו המכובס "QE".

אז האג"ח פשוט טססס. מה זה טס? עשה תשואה נומינלית יותר גבוהה (בנק' זמן הנוכחית הזו) מאשר תיק המניות שלי השנה. בסוף החציון הראשון של 2014, התיק שלי עשה תשואה נחמדה מאד של כבר כמעט 20% בהשוואה להתחלת השנה, ובאותה נק' זמן היה שווה לקחת את הכסף מהשורט ולשים אותו במניות. מאז, החלק המנייתי ירד חזק, האג"ח עלה מאד, ונראה כי כל העניין כבר לא היה כ"כ כדאי. במיוחד כשהגעתי למצב שבו היה לי מרג'ין קול, כלומר, שווי הבטחונות שלי כ"כ ירד והאג"ח כ"כ עלה, שהייתי או צריך להקטין מינוף ו/או למכור מניות.

כרגע השורט הוא בעיקר, אבל לא רק, כנגד GS. זה המצב כרגע בתיק שלי נכון לנק' הזמן הנוכחית:

Screen Shot 2014-08-26 at 20.52.37

=> 20% מינוף והפסד של כ 10% על ההשקעה השקלית יוצר הפסד כללי של רק להשנה של כ- 2%!

כרגע אני בשורט על אג"ח מסדרה של 0323. טוב, נכון לכרגע, טעיתי בגדול. כפי שניתן לראות מהטבלה, רק האג"ח הזה עלה מהתחלת השנה בכ– 12%. מטורף לחלוטין. היום התשואה ברוטו שלו היא 2.31% ללא הצמדה למדד..מזל שקצת הדולר היה לטובתי, אבל לא בהרבה.

אבל, האם התשואה תישאר 2.31% ברוטו ל 10 שנים הקרובות? אני מהמר שעוד נראה עלית תשואות. זה קורה כבר בארה"ב. טעיתי? הפסדתי קצת על הפוזיציה, אבל סביר שאעשה תשואה יותר טובה בכסף שאקבל מהשורטצדקתי? לאג"ח יש הרבה מאד לאן ליפול. והכסף שקיבלתי ממנו? יעשה תשואות יפות יותר. בשאיפה

אז למה אני לא משנה פוזיציה?

 1. אני חושב שבלונג אעשה תשואה יותר גבוהה. כל מה אני צריך זה להתגבר על רוח נגדית של 2.31% (ועוד עלות השורט, 1.4%) לשנה.
 2. התשואה באג"חים פשוט מצחיקה. זה שהאג"חים עלו כ"כ הרבה לאחרונה, רק מחדד את הנק' שכמעט ולא נשאר שם בשר. החשש שלי שבנק ישראל עוד יכול להתחיל לקנות אג"חים. זה אומר שיכול להיות שהם עוד יכולים לעלות

 

יש לי פוזיציה גדולה כנגד אג"ח ממשלתי 0323. אני עשוי/עלול לקנות/למכור את נייר הערך (או כל נייר ערך אחר) מבלי לעדכן כאן או בכל מקום אחר. אינני יועץ השקעות ולא הוסמכתי לכך. הפרטים ברשומה זו עשויים/עלולים להיות מוטעים.
יש לקרוא את הפטור מאחריות לפני ביצוע כל פעולה.

12 thoughts on “איך להפסיד (כרגע) באג"ח ממשלתי

 1. יורגן ברנט

  כותב יקר, מקווה שתמשיך לטעות למרות שאני חבר שלך…

  Reply
  1. משקיע בערך

   כמו שכתבתי: אני צודק? הרווחתי הרבה. אני טועה? הפסדתי קצת וגם עושה עוד כסף מהמינוף. צריך להתגבר על רוח נגדית קלה.

   אם אתה בלונג על אג"ח ממשלתי זה בדיוק הפוך. צדקת? הרווחת קצת. טעית? אכלת אותה בגדול

   Reply
 2. דודו גבאי

  שלום,

  אפשר לשאול באיזה בית השקעות אתה מקבל עלות שורט של כ1.4% שנתי לאגח ממשלתי?

  Reply
 3. דודו גבאי

  שאלה נוספת:
  האם אתה מחשב את עלות השורט כתשואה נטו או ברוטו של האגח (בתוספת לעמלת הברוקר)?

  כלומר – כאשר אתה נדרש לשלם את הקופון למחזיק האג"ח שממנו לווית – האם אתה משלם את הקופון כולל המס או לא כולל המס?

  Reply
 4. חבר

  שלום משקיע,
  לאור המשך ירידת התשואות אני שוקל גם כן לעשות שורט על אג"ח ממשלתי.

  רק כדי להבהיר: אני לא פועל לפי עצתך, לא רואה אותך אחראי לשום דבר וכל דיסקליימר אפשרי.

  השאלה שלי היא פשוטה: האם בפועל התפישה של הפעולה הזו כהלוואה אכן מתממשת בפועל? כלומר נכון להיום אתה משלם את הריבית על האג"ח (איך זה קורה? הכסף יורד לך אוטומטית מהחשבון בברוקר?), משלם את העמלה לברוקר (כל כמה זמן?) ובסוף (אם יהיה סוף), בפקיעה, תצטרך לשלם את כל הקרן (או שאתה בעצם תקנה את האג"חים אז ותכסה את השורט?)

  תודה מראש וסליחה על כל השאלות "הטכניות".

  Reply
  1. חבר

   תודה על התשובה.
   אני חושב שאני מבין את הסיכונים (או לפחות מקווה…)
   אם העלת את נושא המרג'ין קול: מה מהווה את הבטחונות לעיסקה הספציפית הזו?
   נניח יש בחשבון שלי מיליון שקל ואני עושה שורט על האג"ח בסכום של 200 אלף ש"ח, יש סיבה שיהיה לי מרג'ין קול?
   שאלה נוספת: בפוסטים אתה מדבר על אג"ח של 10 שנים אבל נדמה שהאגחים הספציפיות שציינת היו במח"מ קצר יותר? כשאני מסתכל על טבלת האג"חים (כמו זו: http://www.bizportal.co.il/bonds/search?Branch=3_2&BranchInd=2&Sector=all&SectorInd=1&Freetext=
   )
   נדמה שהכי קרוב לעשר שנים זה: 1026.
   ושאלה אחרונה, בקשר ל-1026, כשאני מסתכל על נתוני האג"ח כתוב:
   ברוטו להחזקה: 1.94%
   נטו להחזקה: 1.18%
   בפועל הריבית שאני אשלם היא 1.94% כל שנה?
   אגב, הברוקר שלי אמר לי שעלות השורט היא 1.05%.

   שוב, תודה רבה על העזרה.

   Reply
   1. משקיע בערך

    הבטחונות הם לפי האחזקות שלך שעליהן אתה צריך להחזיק בערך 113% מהשווי הכולל של השורט.
    מזומן הוא 100%, אחזקה בגולדמן זה 70% והוורנטס של וולס פארגו זה 0. יש חישוב מדויק לכל ניר. אני מציע לך לבדוק מול הברוקר שלך.
    בדוגמא שלך, אם יש לך 1M₪ במזומן, אתה יכול לעשות בכיף שורט ואין לך שום בעיה.

    בכל מקרה, אני רוצה לחדד:
    אם אתה נניח ללא שקל בחשבון. ואתה עושה שורט בסכום של 200K₪, אז יש לך עכשיו מזומן של 200K₪. המזומן הזה הוא הבטחון, אבל אתה צריך 113% (בערך, אני לא מדייק כנראה) ממנו בחשבון, כלומר תצטרך 226K₪ שקל. 200K₪ שהגיעו מהשורט ועוד 26K₪ מזומן.
    אם אתה רוצה לקנות עם הכסף הזה וורנטס, אתה לא יכול. אתה רוצה GS? תקנה ב 70% מהכסף…וכך הלאה.

    אצלי בחשבון פשוט רשום מה גובה הבטחונות שאני צריך, ולפי זה אני פועל. הבעיה שהאג"ח עלה כ"כ ושווי הבטחונות כנגדם ירד הרבה שקיבלתי מרג'ין קול. נאלצתי למכור מניה בלתי ברירה בסכום שיכסה את הבטחונות.

    לי יש את אג"ח 0323. אתה נתת דוגמא ל 1026 שהוא נפדה עוד 12 שנים כמעט….
    אתה צריך לשלם את הברוטו (במקרה של שורט). הנטו זה לאחר מס.

    שים לב שיש לי פוזיציה גדולה כנגד אג"ח ממשלתי 0323. אני עשוי/עלול לקנות/למכור את נייר הערך (או כל נייר ערך אחר) מבלי לעדכן כאן או בכל מקום אחר. אינני יועץ השקעות ולא הוסמכתי לכך.

    Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *